Obowiązki najemców dotyczące bezpieczeństwa pożarowego
Alarmy przeciwpożarowe w Twoim mieszkaniu są tam, aby chronić Twoje życie i mienie. NIGDY nie ingeruj w nie ani nie usuwaj ich. Jeśli zauważysz brak lub nieprawidłowe działanie drzwi, oświetlenia, czujników dymu lub gaśnic, niezwłocznie zgłoś to właścicielowi lub zarządcy budynku.
Bezpieczeństwo podczas gotowania
Gotowanie bez nadzoru jest najczęstszą przyczyną pożarów w domach. Zawsze pozostawaj w kuchni podczas gotowania i pilnuj kuchenki. Noś krótkie lub dopasowane rękawy, a uchwyty patelni kieruj w stronę tylnej części kuchenki, aby zapobiec wypadkom i poparzeniom. Dbaj o czystość powierzchni kuchennych, unikając nagromadzenia resztek jedzenia i tłuszczu.
W przypadku włączenia alarmu podczas gotowania, otwórz okno lub drzwi – nigdy nie próbuj wyłączać alarmu przeciwpożarowego.
Jeśli ogień ogranicza się do patelni, umieść szczelną pokrywkę na płomieniach, aby stłumić pożar tłuszczu lub oleju. Wyłącz kuchenkę i pozostaw pokrywkę na miejscu, aż patelnia ostygnie. Nie próbuj przenosić palącej się patelni. W niektórych przypadkach małe pożary można ugasić sodą oczyszczoną, jednak NIGDY nie używaj wody ani mąki do gaszenia pożarów kuchennych.
W przypadku pożaru piekarnika zamknij jego drzwi i wyłącz urządzenie, by zdusić płomienie. Jeśli pożar rozprzestrzenia się poza naczynie lub masz wątpliwości co do możliwości jego opanowania, natychmiast opuść budynek i zadzwoń pod numer 911.
Ewakuacja
Opracuj i przećwicz plan ewakuacji z rodziną lub współlokatorami, uwzględniając co najmniej dwa wyjścia z każdego pokoju. Ustal bezpieczne miejsce spotkania na zewnątrz budynku i upewnij się, że wszyscy znają to miejsce.
Pamiętaj, że drzwi do piwnic, pralni i kotłowni pełnią funkcję „drzwi przeciwpożarowych” i muszą być zawsze zamknięte. To zapobiega rozprzestrzenianiu się dymu i ognia, co ratuje życie i mienie w sytuacji pożaru.
Gaśnice
Jeśli pożar jest ograniczony i posiadasz wiedzę na temat prawidłowego użycia gaśnicy, możesz podjąć próbę ugaszenia ognia. Pamiętaj, by znać zarówno swoje ograniczenia, jak i ograniczenia gaśnicy.
Przed wybuchem pożaru upewnij się, że znasz instrukcję obsługi gaśnicy. Zasada działania to „PASS”:
- P (Pull) – Wyciągnij zawleczkę.
- A (Aim) – Stań nisko i skieruj dyszę na podstawę ognia.
- S (Squeeze) – Ściśnij dźwignię, aby wystrzelić.
- S (Sweep) – Przesuwaj dyszę z boku na bok.
Zawsze trzymaj się tyłem do wyjścia, zapewniając sobie drogę ewakuacji.
Bezpieczne korzystanie z grilla
Lokalne przepisy przeciwpożarowe zakazują używania urządzeń do gotowania na otwartym ogniu (takich jak grille na węgiel drzewny, drewno, gaz LP) na balkonach wykonanych z materiałów łatwopalnych, chyba że balkon jest wyposażony w automatyczne zraszacze przeciwpożarowe. Grille powinny być umieszczone co najmniej 10 stóp od budynku.
Grille zasilane małymi butlami gazowymi (do 2,5 funta pojemności wodnej) mogą być przechowywane na balkonach, ale nie wolno ich tam używać. Przed wyrzuceniem węgla upewnij się, że jest on całkowicie schłodzony wodą, ponieważ węgiel może pozostać gorący nawet przez 72 godziny po użyciu. Umieszczaj popiół tylko w niepalnym pojemniku.
Bezpieczeństwo przy użyciu świec
Stosuj wyłącznie solidne świeczniki i umieszczaj świece w odległości co najmniej 30 cm od materiałów łatwopalnych. Zawsze zdmuchuj świece przed opuszczeniem pomieszczenia lub pójściem spać.
Prawidłowe pozbywanie się materiałów do palenia
Nieprawidłowo wyrzucane materiały do palenia są jedną z głównych przyczyn śmiertelnych pożarów. Upewnij się, że materiały do palenia są całkowicie ugaszone, polewając je wodą i wyrzucając do niepalnego pojemnika.
W przypadku pożaru
- Unikaj prób samodzielnego gaszenia pożaru, jeśli sytuacja wymyka się spod kontroli.
- Natychmiast opuść budynek najbliższym wyjściem.
- W budynkach wielorodzinnych uruchom alarm pożarowy przed wyjściem.
- Po ewakuacji zadzwoń pod numer 911.
Uwagi końcowe
- Szacuje się, że 40% śmiertelnych pożarów jest związanych ze spożyciem alkoholu przez ofiary lub ich otoczenie.
- Korytarze powinny być zawsze wolne od bałaganu, aby zapewnić bezpieczną drogę ewakuacji w razie pożaru.
- Po wprowadzeniu się do budynku zapoznaj się z lokalizacją wyjść ewakuacyjnych, gaśnic oraz drzwi przeciwpożarowych.
- W swoim mieszkaniu sprawdź działanie czujników dymu i tlenku węgla. Wszelkie usterki zgłoś właścicielowi lub zarządcy budynku.
Komentarze
Prześlij komentarz