Systemy oddymiania w placówkach służby zdrowia

Jeśli w budynku stosowany jest system oddymiania, konieczne może być zapewnienie powietrza zastępczego, zwanego powietrzem uzupełniającym. Należy również pamiętać, że wentylatory i przewody używane w systemie oddymiania będą pracować w bardzo wysokich temperaturach, dlatego muszą być odpowiednio dostosowane.

Ważnym zagadnieniem przy korzystaniu z systemu oddymiania jest to, że nadmierne lokalne odsysanie może prowadzić do zasysania powietrza z niższych poziomów, poniżej warstwy dymu, co może spowodować efekt korka. To może obniżyć wydajność systemu wyciągowego, zwłaszcza gdy warstwa dymu jest płytka. Projektowanie systemu wentylacji pożarowej nie może być rozpatrywane izolowanie. Należy uwzględnić inne elementy systemu ochrony przeciwpożarowej budynku, a odpowiedni dobór projektowy ma kluczowe znaczenie.


Systemy wentylacji oddymiającej i odprowadzającej ciepło 

Oddymiacze zostały stworzone z myślą o konkretnym pożarze, aby kontrolować wydzielany dym. Są one często niezbędne w dużych przestrzeniach w budynkach lub w obiektach o otwartym planie, takich jak galerie handlowe czy hale wystawowe. Ich zastosowanie jest konieczne ze względu na brak przegród, które zapobiegłyby rozprzestrzenianiu się dymu i ognia, a także ze względu na duże odległości w dużych przestrzeniach. Ich celem jest zapewnienie bezpiecznej ewakuacji oraz ułatwienie działania straży pożarnej. Mogą być również stosowane w innych typach budynków i przestrzeni, gdzie kontrola dymu jest wymagana.


Podstawą systemu oddymiania jest dość prosta zasada. Gazy wytworzone w wyniku pożaru są gorące i lekkie, dlatego unoszą się, tworząc stabilną warstwę nad podłogą i poniżej sufitu. To oznacza, że poniżej tej warstwy powietrze jest zazwyczaj wolne od dymu przez wystarczająco długi czas, aby umożliwić bezpieczną ewakuację osób lub umożliwić strażakom odpowiednią widoczność podczas akcji ratunkowej. W razie potrzeby, dym może być następnie usuwany z warstwy przy pomocy wentylatorów. W części 40 serii blogów LWF, omówimy dalsze aspekty systemów oddymiania oraz wentylacji zastępczej. Jeśli masz pytania dotyczące tego tematu lub chciałbyś omówić swój własny projekt z jednym z naszych inżynierów ds. przeciwpożarowych, zachęcamy do kontaktu z nami.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wytyczne dotyczące Skutecznej Konserwacji Sprzętu Przeciwpożarowego

Profesjonalny przewodnik: Testowanie i kontrola instalacji tryskaczowej krok po kroku

Lista kontrolna bezpieczeństwa pożarowego w domu